skip to main content

2018-2019 CERTIFIED STAFF BY GRADE LEVEL/SUBJECT

Kindergarten Teachers

  • Tracy Arnzen
  • Brittany McKinney
  • Jazmin Ornelas
  • Rachel Riegert
  • Joseph Rood
  • Susan White

1st Grade Teachers

  • Jacqueline Barthel-Fox
  • Amy Collins
  • Hannah Glazier
  • Kathryn Rodighiero
  • Bob Veitenheimer
  • Courtney Waliser

  2nd Grade Teachers 

  • Anna Gomez
  • Amanda Lane
  • Christie Lang
  • Joanna Leusca
  • Tricia Perez-Halsey
  • Stephanie Stokes Dobos

 3rd Grade Teachers

  • Kaitlin Duke
  • Michael Esser
  • Kristy McKinney
  • McKenna Michelsen
  • Alison Riegert
  • Jennifer Stacey

 4th Grade Teachers

  • Susan Denman
  • Vickie Kessler
  • Kelly Neil
  • Amy Villanueva
  • Shanna Vinyard

 5th Grade Teachers

  • Chip Ambler
  • Jeff Bishop
  • Joseph Inman
  • Traci Riggs
  • Carlos Ruvalcaba
  • Kortnie Walter

English Learners (Elementary)

  • Kathleen Lonai (Gib Olinger)
  • Debra Martinez (Gib Olinger)
  • Camille Nelson (Freewater)
  • Amanda Noirot (Gib Olinger)
  • Samantha Ziska-Webb (Gib Olinger)

 Intervention (Elementary)

  • Debbie Ambler (Freewater)
  • Sarah Ensunsa (Gib Olinger)
  • Cindy Gomez (Gib Olinger)
  • Kori Harvey (Freewater)

Music (Elementary)

  • Amanda Wyatt (Gib Olinger/Freewater)

 Physical Education (Elementary)

  • Kevin Gwinn (Freewater)
  • Amy Richwine (Gib Olinger)
  • Connie Werner (Gib Olinger)

Special Education

  • Lora Chesnut (Gib Olinger)
  • Heather Vaughn (Gib Olinger)
  • Trista Witherspoon (Freewater)

Librarian

  • Jennifer Riley (Gib Olinger)

Middle School Teachers

  • Dawn Chester (6th Grade)
  • Cody King (6th Grade)
  • Paul Ferrino (6th Grade)
  • Kim Ruzicka (6th Grade)
  • Lynne Burnham (Art)
  • Tori Banek (ELA)
  • Liatris Cottam (ELA)
  • Carley Frazier (English Learner)
  • Kam Johnson (Health/PE)
  • Derek Leavell (Health/PE)
  • Janelle Steinmetz (Health/PE)
  • Crystal Wortman (Intervention)
  • Ashley May (Math)
  • Bryan Miller (Math)
  • David Blake (Music)
  • Melissa Cunnington (Music)
  • Joyce Plyter (Science)
  • Karen Shelton (Science)
  • Mike Evans (Social Studies)
  • Annalin Geyer (Social Studies/Technology)
  • Scott Goodyear (Social Studies)
  • Sam Morrow (Special Education)
  • Tina Wells (Special Education)
  • Trisha Shell (Technology)

High School Teachers

  • Hannah Donaldson (Agriculture Science)
  • Michelle Garcia (CTE/Business)
  • Erica Goodyear (CTE/Hospitality & Tourism)
  • Martin Martinez (CTE/Manufacturing Tech)
  • Scott Pumphrey (CTE/ Manufacturing Tech)
  • William Burns (ELA)
  • Karli Hart (ELA)
  • Samantha Palmer (ELA)
  • Gene Wilks (ELA)
  • Carley Frazier (English Learner)
  • Stephanie Garcia (Foreign Language-Spanish)
  • Tim Hutchison (Health/PE)
  • Kam Johnson (Health/PE)
  • Tyler Mitchell (Health/PE)
  • Anayeli Alvarez (Math)
  • Chris Bryant (Math)
  • Ruth Dixon (Math)
  • Brittney Hall (Math)
  • David Blake (Music)
  • Melissa Cunnington (Music)
  • Tavis Crittenden (Online)
  • Jonathan LeBlanc (Science)
  • Brooke Michaud (Science)
  • Michelle Welsh (Science)
  • Dominic DeHaven (Social Studies)
  • Steffany Esser (Social Studies)
  • Jennifer Hammer (Social Studies)
  • Donna Karrels (Special Education)
  • Tina Wells (Special Education)
  • Marianne Smith (Visual Arts)

       



ADA Compliance Errors 0